ADA İLKYARDİM MERKEZİ
TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORLARI
Topraklama Ölçüm Raporları

Koruma elemanlarının doğru çalışıp çalışmadığı çıkacak sonuca göre yorumlanması gereken en önemli konudur. Aslında yaptığımız periyodik çalışma ile sadece değerlere bakmıyoruz kaçak akım rölesi kontrolü, termik manyetik şalter kontrolü, AG Parafudr sistem kontrolünü de gerçekleştiriyoruz.

Topraklama sistemi elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümleri, sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin elektrot ve diğer topraklayıcı ekipmanlar yardımıyla topraklama iletkenin irtibatlandırılması olayıdır. İnsan hayatı ve cihazların ömrü, koruma elemanlarının çalışması için büyük önem arz eden topraklama sistemi mutlaka her yıl periyodik olarak ölçülmeli ve raporlanmalıdır.

Topraklama ölçüm raporunun her yıl periyodik olarak alınması olası elektriksel çarpılmaların ve cihaz hasarlarının önüne geçmekte,tesis çalışanlarının can güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca tesisin işletmesinden sorumlu yetkililerin ve mühendislerinde de yasal zorunluluklarını yerine getirmeleri için son derece önemlidir. 28 Nisan 2014 tarihinde yayınlanan resmi gazetede elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve paratoner tesisatının periyodik olarak yılda 1 kez ölçülme zorunluluğu getirilmiştir.